Bursa Özel Yurtlar ve Apart Öğrenci Evleri

Mesaj Sayısı: 1
7 Ağustos 2019 - 01:09

Üniversite yerleştirme sonuçlarının açıklanmasıyla bir yandan büyük bir mutluluk bir yandan da büyük bir telaş başladı. Hayalinde ki üniversiteyi kazananlar mutlu iken aileler de evlatlarının üniversiteye başlayacak olmasıyla artacak olan masrafları kara kara düşünmeye başladılar. 

Bursa'da bu tatlı heyecanı yoğun olarak yaşayan yerlerden birisi. Sahip olduğu iki devlet üniversite ile şehrin doğusu ve batısında bir telaş sürmekte. Öğrenciler üniversitelerine ilk kez kayıt olmalarının ardından kalacaklar yurtlarını ayarlamaya çalışıyorlar.

Bizler de bu konuda Uludağ Üniversitesini bu sene kazanmış olan öğrencilere barınma ihtiyaçları için yardımcı olmak istedik. 

İlk olarak, uludağ üniversitesini kazanan bir öğrenci nerelerde kalabilir sorusuna cevap verelim.

Bir öğrenci uludağ üniversitesini kazandıysa, barınma ihtiyacı için en pratik yol olan Üniversiteye en yakın yerlerde kalmayla başlamalı. 

Uludağ Üniversitesi, Bursa'da Nilüfer İlçesinde Görükle semtinde bulunmakta ve öğrenci yurtları ve apart evler daha çok bu bölgeler de yer almaktadır. 

Bir öğrenci kalacağı öğrenci yurdunu yahut apart öğrenci evini bu kıstasa göre belirlemeli, sonrasında ise yerin verdiği hizmetlere ve imkanlara bakmalı en son olarak ta barınma ücretlerini de hesaba katarak tercih etmeli.

Tüm bunlar bir araya geldiğinde bir çok seçenek çıkıyor bunlar;

  1. Apart öğrenci evleri
  2. Özel yurtlar
  3. Devlet yurtları
  4. Dernek ve kuruluş yurtları
  5. Bireysel eve çıkma

Tek tek bu konuları açalım isterseniz;

Apart Öğrenci Evleri

Apart öğrenci evleri, daha çok Görükle de bulunan apart evlerden oluşan yurtlara göre daha ayrıcalıklı kalan, ama bireysel eve çıkanlara göre hafif disiplin içeren ama imkanlar bakımından en ideal yerlerden birisidir. 

Görükle apart öğrenci evleri de ikiye ayrılmakta, bunlardan birinci kısmı, 6-7 katlı bir binanın katları tek tek oda haline getirilerek, ortak bir mutfak ve banyo alanı sağlanıp, öğrencilere sadece kendi odalarında ama otel odasında ki malzemeler dahilinde döşenmiş öğrenci evleridir. Bu tür yerler de kalacaksanız kendinize ait büyük bir odanız olur, kendi anahtarınız yatağınız masanız, televizyonunuz vesaire, ama mutfak ve banyo müşterek olarak kullanılır.

Apart öğrenci evlerinin bir diğer kısmı ise sadece tek bir öğrenci apartında vardır bu özellik, kendine ait özel bahçesi, tamamen yemyeşil bir ortam, çamaşırhane, ütü, barınma, kahvaltı ve akşam yemekleri, sosyal tesis gibi sayısız özelliğe sahip bir yerdir. Bu saydıklarımızdan çok daha fazlası Bursa Görükle de sadece tek bir yerde bulunmakta. Ünikent Evleri olarak bilinen Özel Öğrenci Apart Evleri, uludağ üniversitesine yakın yurtlar arasında en ideali olmaktadır.Detaylı bilgi için http://www.unikentevleri.com adresinden bilgi alabilirsiniz.

Bursa Özel Yurtlar

Bursa, Görükle'de bir çok kız öğrenci yurdu ile erkek öğrenci yurdu bulunmakta. Bunlar arasında tek kişilik, iki kişilik, üç kişilik, 4 kişilik ve 6 kişilik odalar şeklinde barınma hizmeti verilmektedir. Özel yurtların bir kısmı meb onaylı, bir kısmı faaliyet gösteren dernek ve kuruluşlara ait özel yurtlar, bir kısmı da şahıslara ait özel yurtlar olmak üzere ayrılmaktadır. Üniversite çevresinde görükle de ve de üniversiteye yakın metro hattı üzerinde bir çok yurt bulunmakta. 

Özel yurtların fiyatları 10 aylık sezon üzerinden yapılmakta ve en düşük ücretler 500 - 600 Türk lirası aralığında değişmektedir.

Devlet Yurtları

Devlet yurtları eski zamanlara göre çok değişti lakin yurtlarda kalabilmek için başvuru formunda doldurmanız gereken alan sonrasında şansınız var ise kalabilmektesiniz. Tabi her devlet yurdunda kalmaya hak kazanan yurtta kalmıyor, bunun sonucunda da yurtlarda boşluklar olmakta ve kontenjanlar açılmakta, bu kontenjanlara başvurarak devlet yurtlarında kalma imkanınız bulunmakta. Devlet yurtları nerelerde hangisi hangi şartlarda bilgi almak istiyorsanız bu sayfa size yardımcı olacaktır https://www.uludag.edu.tr/dosyalar/ogrenciisleri/universite-yurtlari.pdf

Bireysel Eve Çıkma

Uludağ üniversitesini kazanan herkes ufak bir araştırmaya başlar ve görükle nin gece boyunca açık olduğunu mekanların canlı olduğunu, öğrencilerin her daim dışarda olduğunu okur. Haklılık payı da var elbet, lakin sınav zamanları mecbur herkes evine kapanıyor. işte bu anlatılanlar neticesinde ev de kalarak özgür bir yaşam hayali kuranlar için görükle de ki kiralık ev daire fiyatları için yardımcı olacak bir sayfa paylaşalım https://www.sahibinden.com/kiralik-daire/bursa-nilufer-gorukle

Verdiğimiz sayfada ilanlara bakarsanız, 1+0 evler 1+1 evler eşyasız 500 lira aylıktan başlamakta, tabi bu evlerin üniversiteye konumları söz konusu ve eve gel git yapmalar minibüslerle olacak bir de yol parası eklenecek, üstüne elektrik, su, doğalgaz, internet faturaları eklenince, yemek masraflarını saymıyoruz, sanırım epey zorlar hale gelecektir. Klasik 4 öğrenci bir eve çıkma durumları düşünülecek ama okula yeni kazanan biri için bu imkansız bir durum olacaktır.

Sonuç olarak uludağ üniversitesini kazanan öğrenciler için hazırladığımız yazımız bu kadar. Bursa özel yurt fiyatları hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız sitemize bekleriz.HIZLI CEVAP

Cevap yazmak için Giriş Yap yada Kayıt Ol