Geleneksel Şifa Kaynağımız Hamam ve Kese

Mesaj Sayısı: 1
16 Şubat 2020 - 21:27

Yeni neslin pek itibar etmediği ama halen daha bir çok yöremizde sıkça kullanılan geleneksel şifa yöntemimiz hamam ve doğal olarak kese, son yapılan araştırmalar sonucunda tekrardan şifa kaynağı ve sosyalleşme yeri olarak hayatımızda önemli bir yer tutmaya başladı.

Hamam kültürü aslında çok eski zamanlardan beri bir çok medeniyette görülen bir yapı. Eski romalılardan, mısırlılara kadar bir çok medeniyette hamam kültürüne rastlanılmaktadır. Dinimizin temizliğe verdiği önem neticesinde daha bir öneme kavuşan hamamlar, bugün şifa dağıtan yerler olarak bilinmektedir.

Hamam konusuna kısaca bir değinmek istersek, hamamlar üç kısımdan oluşmakta, sıcaklık, ılıklık ve soğukluk. Sıcaklık, hamam için yakılan ateşin en yakın olduğu özellikle göbek taşı denilen özel mermer bölümün yer aldığı ve takribi 42 derece sıcaklığın olduğu bir bölümdür. Buradan bir kapıyla ılıklık bölümüne geçilir ve burada ısı, sıcaklık bölümüne göre nispeten azdır. En son olarakta soğukluk bölümü yer almaktadır ki bu bölüm sağlık sorunları olanların yahut sıcaktan bunalanların durabildiği yer olarak önem arzetmektedir.

Hamamların şifa kaynağı olmasına gelirsek, bunun bir kaç nedeni vardır, ilk olarak suları kaplıca suyundan olan hamamlar tam bir şifa deposudur, yoğun mineral içeren sıcak kaplıca suları bir çok deri hastalığına ve vücudumuza iyi gelmektedir. Su kaynağı olarak şebeke suyunu kullanan hamamlar ise yoğun sıcaklık ile gevşeyen beden, açılan gözenekler sonrasında yapılan kese uygulaması ile cildin ölü derilerden arınması, sonrasında cildin parlaklık ve sağlıklı nefes alıp vermesine imkan sağlamasıyla, hem toksinlerden arınma hem de nefes alan bir cilt ile yorgunluk ve stresin azaltılması konusunda son derece faydalı olmaktadır.

Hamamda yapılan kese uygulaması ile kan dolaşımının hızlanması, ölü derilerin atılması, gözeneklerin açılması gibi bir çok fayda söz konusudur, bu konuda kese yapmanın faydaları konusunda bilgiler veren makaleye göz atabilirsiniz.

Hamamlarda eski bir gelenek olan gelin hamamı ve damat hamamı gibi hem temizlenme hem de eğlencenin, sosyalleşmenin farklı alternatiflerini yaşamak ta mümkün olmakta. Hamam ve kese hakkında faydalı bilgilerin yer aldığı blog sitesini ziyaret etmeyi unutmayınız.HIZLI CEVAP

Cevap yazmak için Giriş Yap yada Kayıt Ol