Hidrolik Silindir Nedir ve Nerelerde Kullan?l?r

Mesaj Sayısı: 1
22 Aralık 2020 - 13:54

Etrafimiza bir bakmak istersek mesela kepçe, ekskavatör gibi is makinelerinin hareketlerini yaparken bazi parçalarin önemli rol aldigini görürüz. Yine açilir kapanir köprülerin pratik bir sekilde islev görmesinde, süper marketlere mal getiren kamyonlarin arkasinda yer alan açilir kapanir platformlarda, baraj kapaklarinda... kisacasi bir çok yerde istenilen islemi yapmaya yarayan sistemlerin adi hidrolik silindirlerdir. 

Hidrolik Silindir Nedir

Endüstriyel olarak bir çok uygulama alani olan, tasarim olarak ise silindirik bir kovan içerisinde, sizdirmazlik elemanlarinin ve silindir milinin yer aldigi, görecegi isleme göre tek etkili yada çift etkili olarak isimlendirilen, kovan içerisine gönderilen bir akiskanin tahriki ile tek bir dogrultu da ileri geri hareket eden sistemlere hidrolik silindir denir. 

Görsel Kaynak: Atlas Hidrolik Silindir

 

Yukarida yer alan görselde görebileceginiz gibi farkli kullanimlar için bir çok hidrolik silindir tasarimi bulunmaktadir. 

Hidrolik silindirler günümüzde bir çok farkli endüstriyel alanda kullanilmaktadir. Bu alanlar; demir çelik endüstrisi, offshore endüstrisi, mobil uygulamalar yani kepçe, ekskavatör, loader, mobil vinç gibi is makineleri, hidrolik pres uygulamalari, madencilik sektörü, çimento tesisleri gibi birbirinden farkli sektörlerde kullanilmak üzere hidrolik silindir tasarimlari yapilmaktadir.

Hidrolik silindir tasarimlarini birbirinden farkli kilan ise kullanim yerleridir. Örnegin demir çelik endüstrisi tahmin edebileceginiz gibi yüksek sicaklik ve toz, kir gibi bir çok yabanci maddeye ve zor kosullara sahip bir endüstriyel üretim alanidir. Bu tür tesislerde çalisacak olan hidrolik silindirler için isiya dayanim oldukça önemli olmakta. Yine kullanilacak sizdirmazlik malzemelerinin seçimleri de yüksek sicakliga dayanikli olmak zorunda. Silindir mili üzerine yapilan kaplamalarinda yine sicaklik ve diier dis ortam sartlarindan minimum seviye de etkilenebilir olmasi hem hidrolik silindir hem de sistemin güvenligi açisindan son derece önemlidir.

Hidrolik silindirlerin güvenli kullanimi için üreticilerin bakim talimatlarina uyulmasi ve sistemde kullanilan hidrolik yagin önerilen madeni yag olmasina ve içerisine toz veya yabanci madde kaçmamasina özen gösterilmeli.

Çesitli sektörler ve özel amaçli kullanim için ihtiyaciniz olan hidrolik silindirleri Atlas Hidrolik Silindir firmasina yaptirabilirsiniz. 

 HIZLI CEVAP

Cevap yazmak için Giriş Yap yada Kayıt Ol