İçerik Uzunluğunun SEO'ya Etkisi Var mı?

Mesaj Sayısı: 12
15 Şubat 2020 - 02:15

Anahtar kelimelerinizi nasıl kullandığınız SEO için önemlidir. Çeşitli SEO yazılımları kelime sayısı bilgisi sağlamak için arama sonuçlarını analiz eder. Birçok SEO uzmanı, Google'ın hangi içerikleri tercih ettiğini anlamak için arama sonuçlarını analiz eder, ancak sistem bundan çok daha karmaşıktır.

Google'ın siteleri nasıl sıraladığını anlamak SERP Analizi olarak bilinen bir araştırma alanıdır. Google'ın belirli web sayfalarını neden sıraladığını anlamak kolay değil. LSI anahtar kelimeleri, backlinkler gibi etkenlerin ne kadar etkilediği hakkında birçok tartışmalı konu vardır.

Birçok SEO uzmanı kelime sayısını önemser. Çünkü, Google'ın belirli bir uzunluktaki sayfaları daha iyi sıraladığı keşfedilmiştir. Ayrıca, daha uzun sayfaların daha fazla bağlantı edinme eğilimi olduğunu biliniyor. Tüm bu çalışmalarda kesin bir kanıya varmak doğru olmasa da, yapılan bir korelasyon çalışması sonucunda, 1000 ila 1500 kelimelik bir yazının Google arama motoru optimizasyonları için iyi bir uzunluk olduğu sonucuna varıldı. (Kaynak Search Engine Land) Bu nedenle makalelerde kelime sayısını zorlayan insanlar var. Hatta bazı analiz yazılımları sayfa içeriğinin yeterince uzun olmadığı konusunda uyarı verir. 

Belirli bir kelime sayısına ulaşmak bir sayfanın daha iyi sıralanmasına yardımcı olmaz. Ancak sözcük sayımında genellikle göz ardı edilen bir nüans vardır. Çünkü kullanıcı deneyimini kötü etkileyebilir. Şöyle ki, aşırı yazılmış içerik konudan sapma eğilimindedir. Bu durumlarda, kapsamlı olma veya keyfi bir kelime sayısına ulaşma hedefi, içeriğin hedeflediği şeyden başka bir şey haline gelmesine neden olabilir.  Kullanıcıyı düşünmek ve alakalı kalmak anahtardır.  

Yılmaz Saraç, SEO Uzmanı

 HIZLI CEVAP

Cevap yazmak için Giriş Yap yada Kayıt Ol